1. ELŐSZÓ
A PETERMANN-TECHNIK GmbH elkötelezett társadalmi felelősségvállalása mellett, függetlenül attól, hogy Németországban, Európában vagy a világ más részein működik. A teljes értéklánc társadalmi, ökológiai és gazdasági szerveződésének felelős tudatosságától vezérelve néz szembe az egyre inkább hálózatosodó és globális gazdaság kihívásaival.
Ezen irányelvek teljesítése érdekében egy magatartási kódexet dolgoztak ki, amely a vállalkozói cselekvés irányadója, és amelyet a vállalat egész területén alkalmaznak.
A magatartási kódex az emberi és munkavállalói jogok védelmének nemzetközileg elismert elvein alapul, ahogyan azt az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata, az ILO alapvető munkaügyi normái, az ENSZ üzleti és emberi jogokra vonatkozó irányadó elvei és az OECD multinacionális vállalatokra vonatkozó iránymutatásai kifejezik.
A magatartási kódex emellett a vonatkozó nemzetközi környezetvédelmi megállapodásokon is alapul.
Ezek a nemzetközi megállapodások általában az államokra - és nem a vállalatokra - nézve kötelezőek; végrehajtásuk az állam felelőssége. A PETERMANN-TECHNIK GmbH támogatja az emberi jogok, a munkaügyi, szociális és környezetvédelmi normák érvényesítésének célját a gazdasági értékteremtési folyamatokban azáltal, hogy üzleti tevékenységét az ezekben a nemzetközi megállapodásokban megfogalmazott elvekre alapozza.
2. A TÁRSADALMILAG FELELŐS VÁLLALATIRÁNYÍTÁS ALAPVETŐ MEGÉRTÉSE
Eia törvények és jogszabályok betartása
A PETERMANN-TECHNIK GmbH betartja azon országok törvényeit és jogszabályait, amelyekben tevékenykedik. Gondoskodik arról - különösen a gyenge államszerkezettel rendelkező országokban -, hogy saját tevékenysége során is betartsa a jelen magatartási kódex alapelveit, és erre ösztönzi üzleti partnereit is.
Ha a meglévő nemzeti szabályozások ellentmondanak a Kódex tartalmának, vagy a nemzeti körülmények miatt nem lehet teljes mértékben eleget tenni az emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó felelősségnek, a PETERMANN-TECHNIK GmbH megtalálja a módját annak, hogy ennek ellenére tiszteletben tartsa a nemzetközileg elismert emberi jogok elveit és a jelen magatartási kódex tartalmát.
3. HOZZÁJÁRULÁS A TÁRSADALOMHOZ
A PETERMANN-TECHNIK GmbH azon társadalmak részének tekinti magát, amelyekben üzleti tevékenységet folytat. Üzleti tevékenységével hozzájárul azok jólétéhez, előmozdításához és fenntartható fejlődéséhez. A PETERMANN-TECHNIK GmbH figyelembe veszi üzleti tevékenységének a társadalomra és a környezetre gyakorolt közvetlen és közvetett hatásait, és törekszik a gazdasági, társadalmi és ökológiai érdekek megfelelő egyensúlyára.
Tiszteletben tartja és elfogadja azon országok eltérő jogi, társadalmi, kulturális és szociális hátterét, amelyekben értéklánca kiterjed, és elismeri azok struktúráit, szokásait és hagyományait. Amennyiben ezek ellentétben állnak az itt lefektetett elvekkel, a PETERMANN-TECHNIK GmbH párbeszédet kezdeményez üzleti partnereivel, és a megértés és elfogadás érdekében dolgozik.
4. ETIKUS ÜZLETI GYAKORLAT ÉS INTEGRITÁS
A PETERMANN-TECHNIK GmbH törvényes üzleti gyakorlatot folytat a tisztességes verseny, a harmadik felek ipari tulajdonjogai, valamint a trösztellenes és versenyjogi előírások betartásával. Elutasítja a korrupció és a megvesztegetés minden formáját, és megfelelő módon támogatja a felelős vállalatirányítás olyan elveit, mint az átláthatóság, az elszámoltathatóság, a felelősség, a nyitottság és az integritás. Az üzleti partnerekkel tisztességesen bánik. A szerződéseket betartják, kivéve, ha a keretfeltételek alapvetően megváltoznak. Az általános etikai értékeket és elveket tiszteletben tartják, különös tekintettel az emberi méltóságra és a nemzetközileg elismert emberi jogokra.
5. AZ EMBERI JOGOK TISZTELETBEN TARTÁSA
Az emberi jogok védelme azon államok kötelessége, amelyekben a vállalatok gazdaságilag tevékenykednek. A PETERMANN-TECHNIK GmbH tiszteletben tartja az emberi jogokat, támogatva az állam azon kötelezettségét, hogy az emberi jogokat a területén érvényesítse. A vállalat tevékenységei révén elkerüli mások emberi jogainak megsértését. Nem vesz részt az emberi jogok megsértésében.
6. MUNKAJOGOK ÉS MUNKAFELTÉTELEK
A PETERMANN-TECHNIK GmbH betartja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet alapvető munkaügyi normáit, és biztonságos és emberséges munkakörnyezetet teremt. Az egyesülési szabadság és a kollektív tárgyalásokhoz való jog. Tiszteletben tartja a munkavállalók és a munkáltatók azon jogát, hogy előzetes jóváhagyás nélkül és saját választásuk szerint alakítsanak olyan szervezeteket, amelyek célja a munkavállalók vagy a munkáltatók érdekeinek előmozdítása és védelme, csatlakozzanak ezekhez a szervezetekhez, és szabadon válasszák meg képviselőiket. Tiszteletben tartja a munkavállalók és a munkáltatók azon jogát, hogy kollektív tárgyalásokat folytassanak a bérezésről és a munkafeltételekről. A munkavállalókat nem érheti hátrány a foglalkoztatásuk szempontjából a munkavállalói szervezetekben való tagságuk miatt.
A PETERMANN-TECHNIK GmbH tiszteletben tartja a munkavállalói panaszjogát anélkül, hogy bármilyen hátrány érné őket.
6.1 A KÉNYSZERMUNKA TILALMA
A PETERMANN-TECHNIK GmbH nem fogad el semmilyen gazdasági tevékenységet, amely kényszer- vagy kényszermunkán, adósrabszolgaságon vagy jobbágyságon alapul. Ide tartozik minden olyan munka vagy szolgáltatás, amelyet büntetés terhe mellett követelnek meg valakitől, és amelyre nem önként bocsátotta magát rendelkezésre.
6.2 A GYERMEKMUNKA TILALMA ÉS A FIATAL MUNKAVÁLLALÓK VÉDELME
A PETERMANN-TECHNIK GmbH elkötelezett a gyermekmunka tényleges megszüntetése mellett. Betartja a foglalkoztatás vagy munkavégzés megkezdésére vonatkozó mindenkori törvényes alsó korhatárt, amely a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet rendelkezéseivel összhangban nem lehet kevesebb, mint a tankötelezettség végének betöltése, és nem lehet kevesebb, mint 15 éves kor. A PETERMANN-TECHNIK GmbH maga nem alkalmaz 20 év alatti munkavállalókat, és nem működik együtt olyan partnerekkel, akik nem tartják be az országukban érvényes munkaügyi törvényeket és előírásokat. Ha a PETERMANN-TECHNIK GmbH gyermekmunkát fedez fel, a gyermek jólétére és védelmére összpontosítva kezdeményezi a szükséges korrekciós intézkedéseket és a társadalmi reintegrációt.
6.3 A DISZKRIMINÁCIÓ TILALMA A FOGLALKOZTATÁSBAN ÉS A MUNKAVÉGZÉSBEN
Tilos az etnikai származáson, bőrszínen, nemen, valláson, politikai véleményen, nemzeti származáson vagy társadalmi háttéren alapuló megkülönböztetés, kirekesztés vagy előnyben részesítés minden olyan formája, amely a foglalkoztatásban vagy a munkavégzésben az esélyegyenlőséget vagy az egyenlő bánásmódot semmissé teszi vagy rontja. Továbbá, a férfi és női munkavállalók egyenlő értékű munkáért egyenlő bérezésének elvét kell alkalmazni.
6.4 MUNKAIDŐ
Hacsak az alkalmazandó nemzeti jogszabályok vagy az alkalmazandó kollektív szerződések nem írnak elő alacsonyabb maximális munkaidőt, a rendes munkaidő nem haladhatja meg a heti 40 órát és a heti legfeljebb 12 óra túlórát. A túlórákat legalább a vonatkozó törvényi vagy kollektív szerződéses előírásoknak megfelelően kell díjazni, és a túlórák szervezésének továbbra is kivételesnek kell maradnia. A vállalatok minden munkanapon biztosítják munkavállalóiknak a pihenőszünethez való jogot, és betartják a vonatkozó munkaszüneti napokat. Hat egymást követő munkanap után szabadnapot kell biztosítani.
6.5. BÉR
Az állami vagy kollektív megállapodás szerinti minimálbéreket nem szabad alulmúlni. A PETERMANN-TECHNIK GmbH elismeri, hogy azokban az országokban, ahol nincs kollektív szerződéses vagy törvényes bérkeret, a rendszeres teljes munkaidőben végzett munkáért járó béreknek elegendőnek kell lenniük a munkavállalók alapvető szükségleteinek kielégítésére. Ugyanakkor elismeri, hogy a vállalatok önmagukban nem képesek biztosítani a méltó megélhetést, és hogy kiegészítő állami juttatásokra és egyéb szociális védelmi intézkedésekre lehet szükség.
MAGATARTÁSI KÓDEX - LETÖLTÉS